Rusijos darbo paieškos tarnyba „Superjob“ pasidomėjo, kokį mėnesinį atlyginimą norėtų gauti vidutinis Rusijos pilietis, kad jaustųsi laimingas. Rugpjūčio 16–26 dienomis, 449 gyvenvietėse buvo apklausti 2,5 tūkst. ekonomiškai aktyvūs, vyresni nei 18 metų respondentai. Apibendrinus atsakymus, paaiškėjo, kad laimei pakanka 161 000 rublių (maždaug 2490 USD). Maskvos gyventojams reikia daugiau – 212 000 rublių (apie 3278 USD). Įdomu, kad juo mažesnės dabartinės asmens pajamos, tuo mažesnė ir jo norima suma. Tie, kurie uždirba iki 460 USD per mėnesį, kad būtų laimingi norėtų 1800 USD. Tuo tarpu uždirbantys daugiau, nei 1 200 USD, norėtų gauti 3 680 USD algą.
Tai įdomūs, tačiau subjektyvūs duomenys. Jų subjektyvumą aiškiai parodo ir norimos sumos priklausomybė nuo esamų pajamų. Todėl tokios apklausos nesugeba objektyviai atsakyti į klausimą „kiek žmogui iš tikrųjų reikia?“
Iš tiesų, kokia gi suma reikalinga? Pavyzdžiui, dirbančiam, vedusiam ir turinčiam vaikų kauniečiui?
Į šį klausimą galima atsakyti visiškai objektyviai, atlikus atitinkamus skaičiavimus. Kad dirbantis žmogus pakankamai gerai gyventų, galėtų tobulėti, jam būtina atkurti fizines ir dvasines jėgas, išeikvotas per darbo dieną. Jam reikia turėti laiko nuolatiniam žinių atnaujinimui, kultūriniams poreikiams, sportui, skirti pakankamai dėmesio savo šeimai ir pomėgiams.
Kad tauta ir valstybė vystytųsi, o išeikvota darbo jėga būtų atnaujinama, darbininko šeima turi užauginti mažiausiai tris vaikus. Tai reiškia, kad sudėjus visas tam reikalingas išlaidas, galima apskaičiuoti tai, kas politinėje ekonomikoje vadinama darbo jėgos verte. Kitaip tariant, galima apskaičiuoti minimaliai būtiną vieno dirbančiojo kainą, kuris gyvena šeimoje ir augina tris vaikus.
Skaičiavimų patogumui paimtas 25 metų laikotarpis. Per tą laiką išmokama hipoteka ir užauginami trys vaikai. Skaičiuojant daroma prielaida, kad dirbantys tėvai nuolat gerina savo darbo įgūdžius, išlaiko vaikus iki 20 metų, gyvena 90 kv. m kreditan įsigytame bute, turi du naudotus automobilius (~ 5 m. senumo), atostogauja Lietuvoje, prekėmis apsirūpina prekybos centruose ir turguje, rūbus dažniausiai perka „Humanoje“, nesinaudoja privačios medicinos ir privačių mokyklų paslaugomis. Visa tai surašoma į lentelę:
Sudėjus visas mėnesines išlaidas, gauname 2200 eurų per mėn. Čia grynai „į rankas“, bet sumokėjus mokesčius Sodrai, reali suma turi būti (pagal https://www.tax.lt/skaiciuokles/atlyginimo_ir_mokesciu_skaiciuokle ) 3 700 eurai.
Mes teigiame, kad dirba abu tėvai, reiškia vienas iš jų galės dirbti tik 16 metų, o ne 25 (dėl atostogų vaiko auginimui). Todėl tam, kad gautume vieno darbuotojo atlyginimo dydį, mes 3 700 eurus daliname ne iš dviejų, o iš 1.64 ir gauname 2256 eurų.
Štai mes ir gavome galutinį rezultatą. Darbo jėgos vertė Kaune iki mokesčių – 2256 eurų per mėnesį. Sumokėjus mokesčius liks 1 373,85 €
2256 eurų per mėnesį – tai yra suma, kurios turėtų siekti kiekvienas darbuotojas, tai yra jo darbo sąnaudų kaina (darbo jėgos atgaminimo kaštai), todėl gauti mažiau nei ši suma, reiškia uždirbti mažiau nei kainuoja jūsų gyvenimo mėnuo, leisti sau būti išnaudojamu. Jei atsigręšime į oficialią statistiką, tai pamatysime:
Taigi, tik 38 641 asmuo (27 268 + 11 373 = 38 641) gavo atlyginimą, maždaug atitinkantį darbo jėgos vertę (3.97% visų Lietuvos dirbančiųjų).
Tai reiškia, kad 96% dirbančių lietuvių gauna mažesnį atlyginimą nei jų vertė. Kažkas pasakys, kad jam užtenka ir 500 eurų. Kažkas sakys, kad ir 4 000 mažai. Bet mūsų apskaičiavimai rodo objektyvią darbo jėgos kainą. Žinoma, jei norime, kad mūsų šalis ne degraduotų, o sveikai ir solidžiai jaustųsi Europos Sąjungoje.
Tik norėti nepakanka. Dera susiimti ir pakovoti, kad mūsų užmokestis už darbą atitiktų bent minimalų darbo jėgos atkūrimui reikalingą lygį, kad Lietuva vystytųsi ir klestėtų.
Nors ir primityviai, bet tiksliai skaičiuojant, gaunama labai paprasta išvada – vedusio ir auginančio 3 vaikus kauniečio minimalus atlyginimas 2019 metais turi būti 2 256 eurų. Arba 13,04 eurų už val., esant 40 val. darbo savaitei!
Kiekvieną kartą, kai tūlas politikas jums pasakys, kad užtenka „600 eurų per mėnesį“, parodykite jam aukščiau esančią 1 lentelę ir paprašykite ištrinti tuos daiktus, kurie ten „nereikalingi“. Lai pradeda nuo trijų vaikų.
Pinigų yra, žmonės uždirba pakankamai, bet ne sau ir savo vaikų gyvenimui aprūpinti, o tiems, kas tuos pinigus pasisavina. Be ryžtingos kovos už savo interesus, joks kapitalistas nemokės tiek, kiek priklauso jums ir jūsų vaikams.